Основна информация
| Производител | MSI |
|---|---|
| Part Number | 911-7E57-002 |
| EAN / Код | 4711377286589 |
| Гаранция | 36 месеца |
| Ключови характеристики | MSI B840 4xDDR5 4xSATA3 RAID HDMI 4xM2 GLAN 5xPCIEx16 WiFi |
Технически характеристики
| Vendor_url | https://www.msi.com/Motherboard/B840-GAMING-PLUS-WIFI/Overview |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Graphics | 1x HDMI™;Support HDMI™ 2.1, maximum resolution of 4K 60Hz |
| CPU's supported | Supports AMD Ryzen™ 9000/ 8000/ 7000 Series Desktop Processors Socket AM5 |
| Chipset | AMD B840 |
| Expansion slots | 5x PCI-E x16 slot;PCI_E1 Gen PCIe 4.0 supports up to x16 (From CPU);PCI_E2 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset);PCI_E3 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset);PCI_E4 Gen PCIe 3.0 supports up to x4 (From Chipset);PCI_E5 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset);PCI_E1 slot;• Supports PCIe 4.0 x16 (For Ryzen™ 9000/ 7000 Series processors);• Supports PCIe 4.0 x8 (For Ryzen™ 8700/ 8600/ 8400 Series processors);• Supports PCIe 4.0 x4 (For Ryzen™ 8500/ 8300 Series processor);* PCI_E2, PCI_E3 & PCI_E4 share the bandwidth, PCI_E3 slot will run at x2 speed when installing devices in the PCI_E2 or PCI_E4 slot. |
| Storage | 2x M.2;M.2_1 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices;M.2_2 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 22110/2280/2260 devices;4x SATA 6G;M2_2 slot;• Supports up to PCIe 4.0 x4 (For Ryzen™ 9000/ 7000 Series processors);• Supports up to PCIe 3.0 x4 (For Ryzen™ 8700/ 8600/ 8400 Series processors);• Supports up to PCIe 3.0 x2 (For Ryzen™ 8500/ 8300 Series processor);Supports RAID 0 and RAID 1 for M.2 NVMe storage devices |
| Memory type | 4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB;Memory Support DDR5 8000 - 5600 (OC) MT/s / 5600 - 4800 (JEDEC) MT/s;Ryzen™ 9000 Series Processors max. overclocking frequency;• 1DPC 1R Max speed up to 8000+ MT/s;• 1DPC 2R Max speed up to 6400+ MT/s;• 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MT/s;• 2DPC 2R Max speed up to 4800+ MT/s;Supports AMD POR Speed and JEDEC Speed;Supports Memory Overclocking and AMD EXPOTM;Supports Dual-Channel mode;Supports Non-ECC, Un-buffered memory;Supports CUDIMM, Clock Driver bypass mode only |
| Rear panel I/O | 4x USB 2.0 (Rear);4x USB 2.0 (Front);2x USB 5Gbps Type A (Rear);2x USB 5Gbps Type A (Front);1x USB 5Gbps Type C (Front);1x USB 10Gbps Type A (Rear);1x USB 10Gbps Type C (Rear);*Please refer to the manual for M.2 SSD heatsink restrictions. |
| Connectors | 1x Power Connector(ATX_PWR);1x Power Connector(CPU_PWR);1x CPU Fan;1x Combo Fan (Pump_Sys Fan);4x System Fan;1x EZ Conn-header (JAF_1);2x Front Panel (JFP);1x Chassis Intrusion (JCI);1x Front Audio (JAUD);1x Com Port (JCOM);1x Tuning Controller connector(JDASH);2x Addressable V2 RGB LED connector (JARGB_V2);1x RGB LED connector(JRGB);1x TPM pin header(Support TPM 2.0);4x USB 2.0 ports;2x USB 5Gbps Type A ports;1x USB 5Gbps Type C ports |
| Audio | Realtek® ALC897;7.1-Channel High Definition Audio |
| Lan | Realtek® 8125BG 2.5G LAN |
| Wireless | Wi-Fi 7 Solution;The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot;Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz/ 5GHz/ 6GHz* (320MHz) up to 5.8Gbps;Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax/ be |
| Bluetooth | Supports Bluetooth® 5.4**, MLO, 4KQAM |
| Form factor | ATX;243.84mmx304.8mm |
| OS | Support for Windows® 11 64-bit |
| Warranty | 36 Months |
Наличност: Артикулът е наличен по заявка от Външен склад. Свържете се с нас.
| Технически характеристики | |
| Audio | Realtek® ALC897;7.1-Channel High Definition Audio |
| Bluetooth | Supports Bluetooth® 5.4**, MLO, 4KQAM |
| Chipset | AMD B840 |
| Connectors | 1x Power Connector(ATX_PWR);1x Power Connector(CPU_PWR);1x CPU Fan;1x Combo Fan (Pump_Sys Fan);4x System Fan;1x EZ Conn-header (JAF_1);2x Front Panel (JFP);1x Chassis Intrusion (JCI);1x Front Audio (JAUD);1x Com Port (JCOM);1x Tuning Controller connector(JDASH);2x Addressable V2 RGB LED connector (JARGB_V2);1x RGB LED connector(JRGB);1x TPM pin header(Support TPM 2.0);4x USB 2.0 ports;2x USB 5Gbps Type A ports;1x USB 5Gbps Type C ports |
| CPU's supported | Supports AMD Ryzen™ 9000/ 8000/ 7000 Series Desktop Processors Socket AM5 |
| Expansion slots | 5x PCI-E x16 slot;PCI_E1 Gen PCIe 4.0 supports up to x16 (From CPU);PCI_E2 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset);PCI_E3 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset);PCI_E4 Gen PCIe 3.0 supports up to x4 (From Chipset);PCI_E5 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset);PCI_E1 slot;• Supports PCIe 4.0 x16 (For Ryzen™ 9000/ 7000 Series processors);• Supports PCIe 4.0 x8 (For Ryzen™ 8700/ 8600/ 8400 Series processors);• Supports PCIe 4.0 x4 (For Ryzen™ 8500/ 8300 Series processor);* PCI_E2, PCI_E3 & PCI_E4 share the bandwidth, PCI_E3 slot will run at x2 speed when installing devices in the PCI_E2 or PCI_E4 slot. |
| Form factor | ATX;243.84mmx304.8mm |
| Graphics | 1x HDMI™;Support HDMI™ 2.1, maximum resolution of 4K 60Hz |
| LAN | Realtek® 8125BG 2.5G LAN |
| Manufacturer | MSI |
| Memory type | 4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB;Memory Support DDR5 8000 - 5600 (OC) MT/s / 5600 - 4800 (JEDEC) MT/s;Ryzen™ 9000 Series Processors max. overclocking frequency;• 1DPC 1R Max speed up to 8000+ MT/s;• 1DPC 2R Max speed up to 6400+ MT/s;• 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MT/s;• 2DPC 2R Max speed up to 4800+ MT/s;Supports AMD POR Speed and JEDEC Speed;Supports Memory Overclocking and AMD EXPOTM;Supports Dual-Channel mode;Supports Non-ECC, Un-buffered memory;Supports CUDIMM, Clock Driver bypass mode only |
| OS | Support for Windows® 11 64-bit |
| Rear panel I/O | 4x USB 2.0 (Rear);4x USB 2.0 (Front);2x USB 5Gbps Type A (Rear);2x USB 5Gbps Type A (Front);1x USB 5Gbps Type C (Front);1x USB 10Gbps Type A (Rear);1x USB 10Gbps Type C (Rear);*Please refer to the manual for M.2 SSD heatsink restrictions. |
| Storage | 2x M.2;M.2_1 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices;M.2_2 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 22110/2280/2260 devices;4x SATA 6G;M2_2 slot;• Supports up to PCIe 4.0 x4 (For Ryzen™ 9000/ 7000 Series processors);• Supports up to PCIe 3.0 x4 (For Ryzen™ 8700/ 8600/ 8400 Series processors);• Supports up to PCIe 3.0 x2 (For Ryzen™ 8500/ 8300 Series processor);Supports RAID 0 and RAID 1 for M.2 NVMe storage devices |
| Vendor_url | https://www.msi.com/Motherboard/B840-GAMING-PLUS-WIFI/Overview |
| Warranty | 36 Months |
| Wireless | Wi-Fi 7 Solution;The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot;Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz/ 5GHz/ 6GHz* (320MHz) up to 5.8Gbps;Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax/ be |
MSI B840 GAMING PLUS WIFI /AM5
- Производител: MSI
- Код на продукта: 911-7E57-002
- Наличност: Външен склад (по заявка)
- По заявка — доставка 3–7 работни дни
-
185.44 € / 362.70 лв.
- Без данък: 154.54 € / 302.25 лв.
СПЕЦИАЛНА
ОФЕРТА
Ограничено
ОФЕРТА
Ограничено
НИСКИ
ЦЕНИ
Икономия
ЦЕНИ
Икономия
ВИСОКО
КАЧЕСТВО
Проверени
КАЧЕСТВО
Проверени
ДОВЕРИЕ
ПЛАЩАНЕ
Сигурно
ПЛАЩАНЕ
Сигурно




